KOŁO PZW MYŚLENICE

Strona internetowa Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Myślenice

News

Pierwsze w tym roku zawody Grand Prix Pucharu Polski w wędkarstwie muchowym i dobry występ zawodników z Myślenic.

Na zlecenie Zarządu Głównego PZW, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Krośnie, zorganizował w dniach 19-21 kwietnia 2024 r. zawody w wędkarstwie muchowym seniorów zaliczane do Grand Prix Polski „PUCHAR WISŁY – 2024”. Rozegrano je zgodnie z zasadami Z.O.S.W. cz. 9 Regulaminu zawodów w wędkarstwie muchowym oraz z zachowaniem wymiarów i okresów ochronnych ryb, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lipca 2023r., w sprawie szczególnych warunków ochrony i połowu ryb w powierzchniowych wodach śródlądowych. Wzięło w nich udział 94 seniorów i 16 juniorów. Łowiono na rzekach Wisła i Brennica, a sektory rozdysponowano następująco: „A” – rzeka Wisła, od Dobki do mostu na Lipowiec, „B” – rzeka Wisła, od mostu na Lipowiec do mostu drogowego w Skoczowie, ul. Bielska, „C”– rzeka Brennica od tartaku w Brennej poniżej ujścia Leśnicy do ujścia do Wisły, Sektor „J”– rzeka Wisła: od Wisły do Dobki. Biuro zawodów mieściło się w Domie Wczasowym GLOBUS w Ustroniu, sponsorem i patronem była firma TAIMEN. Rybami zaliczanymi na zawodach były wszystkie gatunku pstrąga i klenie. Całość składała się z trzech, trzygodzinnych tur, z których dwie rozegrano w sobotę 19.04., a jedną w niedzielę 20.04. Zawodnicy zamieniali się stanowiskami co półtorej godziny. Otwarcie i losowanie sektorów oraz stanowisk dla zawodników odbyło się w piątek 19.04. o godzinie 19:00, wtedy też komputerowo wylosowano sektory i ręcznie stanowiska dla każdego startującego. Każdy z zawodników, zgodnie z wytycznymi zawartymi w komunikatach, musiał posiadać urządzenie umożliwiające obsługę karty SD. Złowioną, wymiarową rybę należało umieścić w podbieraku, na prawym boku ułożyć w miarce, zrobić zdjęcie i wymiar wpisać do karty startowej, którą też trzeba było sfotografować. Taka kombinacja powodowała zaliczenie ryby. Przed każdą z tur, zawodnik musiał w wyznaczonym miejscu odebrać kartę startową, kartę SD oraz naklejkę na miarkę.

Nasze Koło reprezentowały cztery osoby. W drużynie Okręg PZW Kraków-Myślenice: Łukasz Ostafin, Marcin Słomka i Mariusz Szlachetka, a w zespole Okręgu PZW Kraków-Koła, Grzegorz Skurzyński. Pogoda różnorodna, od opadów deszczu i słońcem w sobotę, do opadów śniegu z soboty na niedzielę i niedzielę, co spowodowało znaczne ochłodzenie, w tym przypływ wody śniegowej. Było chłodno, ogólnie temperatura oscylowała w okolicach od 0 do +8°C. Sobotnia pierwsza tura godz. 8:30-11:30, pierwsze wyniki naszych przedstawiały się następująco: Mariusz i Grzesiek łowili w sektorze „A”. Grzesiek wygrywa sektor łowiąc 27 ryb a Mariusz z 12 rybami zajął 9 miejsce, Łukasz sektor „B” – 11 ryb i 7 miejsce, Marcin sektor „C” – 5 ryb i 7 miejsce. Po pierwszej turze nasza drużyna zajmowała 3 miejsce a zespół Grześka 2 miejsce. Podczas trzygodzinnej przerwy nasi zawodnicy zjedli posiłek, przewiązali przypony, wymienili spostrzeżenia, odebrali karty startowe i naklejki oraz przemieścili się na stanowiska II tury. O godzinie 14:30 rozpoczęła się druga odsłona. Wszyscy dokładnie i starannie obławiali swe stanowiska, co przyniosło wyniki, każdy z naszch zaliczył. O 17:30 zakończył się pierwszy dzień zawodów, zdawanie kart i oczekiwanie na wyniki. Marcin „A” – 10 ryb i 7 miejsce, Mariusz ”B” – 14 ryb, 4 miejsce, Grzesiek również „B” – 8 ryb, 15 miejsce, Łukasz „C” – 4 ryby, 9 miejsce. Indywidualnie po pierwszym dniu: Mariusz 10m., Marcin 11m., Grzesiek 13 m., a Łukasz 14m.

W klasyfikacji drużynowej po 2 turach awans naszego Teamu na 1 miejsce, zespół Grześka spadł na 3 miejsce. W doskonałych humorach wracało się na kwaterę, gdzie znalazł się czas na wypoczynek, omówienie sposobów łowienia, przewiązanie przyponów, i przede wszystkim wysuszenie mokrych ubrań. W niedzielny poranek, pobudka o 6:00 i szok, napadało ok. 5 cm śniegu, a temperatura była bliska 0°C. Ostatnia tura zaczęła się o 8:30 i skończyła o 11:30. Jak się okazało, zmiana pogody spowodowała stosunkowo słabe wyniki naszych zawodników. Zdanie kart SD, miarek i kart startowych sędziom sektorowym, powrót na kwaterę i czekanie na wyniki końcowe. I tak Łukasz „A” – 7 ryb i 7 miejsce, Marcin „B” – 2 ryby, 26 miejsce, Mariusz „C” – 2 ryby, 18 miejsce, Grzesiek również „C” – 1 ryba, i 23 miejsce. Pomimo iż wszyscy połowili, nie udało się utrzymać sobotnich wyników. Około godziny 14:00 rozpoczęło się zakończenie zawodów, na których przedstawiono wyniki zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej. Indywidualnym zwycięzcą zawodów został Grzegorz Konieczny (TRAPER RYMANÓW), I V-ce mistrzem został Piotr Konieczny (TRAPER RYMANÓW), II V-ce mistrzem Grzegorz Gołofit (O/PZW Lublin OKW Bystrzyca I) na 9 miejscu zakończył Łukasz, 17 Mariusz, 28 Grzesiek i 30 Marcin.

Drużynowo zwycięzcami zostali koledzy z TRAPERA RYMANÓW (P.Konieczny, G.Konieczny, S.Konieczny) przed GKW NEPTUN Gdańsk (J.Dyduch, D.Ordzowiały, M.Greszta) i Okręgiem PZW Nowy Sącz s. Mszanka (M.Kowalski, D.Kowalski, S.Czech), nasi zawodnicy zakończyli na 4, a drużyna Grześka, na 10 miejscu. Łącznie złowiono 1257 ryb, większość pstrągów ale były wśród nich 42 klenie. Rybę zawodów – klenia – mierzącego 50,0 cm złowił Jerzy Bolisęga (Okręg PZW Nowy Sącz s. Nowy Targ 16). Wśród juniorów zwyciężył Stanisław Pokusa (WKS Żylina Buczkowice), przed Jakubem Borkowskim (Okręg PZW Nowy Sącz) i Pawłem Jaworskim (Okręg PZW Częstochowa). Juniorzy złowili łącznie 141 pstrągów, w tym najdłuższego 38,3 cm złowił Jakub Borkowski (Okręg PZW Nowy Sącz).